Kouzlo dřevěného nábytku
Dřevěný nábytek je nadčasový. Je produktem přírody, nikoli sériové výroby velkých korporátních firem. Je unikátní, stejně jako strom ze kterého byl vyroben. Každý kus se proto bude vždy lišit a vy můžete mít jistotu, že máte doma jedinečný výrobek z dílny šikovné truhláře. Při správné péči, vydrží klidně celý život, možná i několik, kdo ví. A co je k tomu potřeba? Většinou stačí kousek hadříku, sem tam olej a to je všechno. Moment. Pokud máte doma divou zvěř v podobě dětí, možná bude potřeba péče trochu víc.

Vodu? Raději ne!
Dřevěnému nábytku voda zkrátka nesvědčí. K utření prachu je ideální pouze suchý, maximálně mírně vlhký hadřík. Nečistoty odstraníte pomocí běžně dostupných čisticích prostředků. Pozor! Vybírejte ale jen ty, které jsou určené pro péči o dřevěný nábytek. Rozhodně se vyhněte abrazivním čistidlům, které by mohl povrch nábytku poškrábat. Dřevo nesnáší vlhkost. A pokud máte doma dřevěný kuchyňský stůl, nehodám s vylitou vodou se zřejmě sem tam nevyhnete. Lámete si hlavu nad tím, jak pečovat o dřevěný stůl? Není to žádná věda. Odolnost dřeva zvýšíte například povrchovou úpravou – pomocí laku nebo oleje.
Tip: olej roztírejte vždy po směru struktury dřeva. Vyhněte se tak případným nežádoucím barevným změnám.

Zavolejte na pomoc přírodu!
Olej. Dřevo ho přímo miluje! Jelikož okolo nábytku denně několikrát projdeme, dotýkáme se ho a zkrátka s ním žijeme, jsou oleje k ošetření dřeva přímo ideální. Neobsahují totiž žádnou zbytečnou chemii, takže šetří nejen přírodu, ale i naše zdraví. Olejový nátěr navíc umožní dřevu dýchat a poskytne mu ochranu zevnitř i na jeho povrchu.
Es v rukávu má ale mnohem vic. Zvýrazní kresbu a strukturu dřeva a dodají mu krásný hedvábný vzhled. Jak na to? Vezměte se jemný hadřík, který nepouští chloupky, nalijte na něj olej a jemně nábytek přetřete. Nebojte se použít olej ve větším množství, dřevo si jej natáhne. Po zaschnutí přeleštěte suchým hadrem. Olejové lázně můžete dopřát klidně i dřevěným mísám, kuchyňským prkénkám i soškám.
Tip: k ošetření dřevěného nábytku je ideální například lněný olej. Díky tomu, že má nízkou viskozitu, se dokáže do dřeva lehce vsáknout. Pomůže zakrýt drobné škrábance a navíc je cenově dostupný.

Ups, škrábanec! Co s ním?
Pokud se vám, vaší kočce, dětem nebo jiné domácí drobotině podařilo poškrábat povrch dřevěného nábytku, zachovejte klid a šetřete své hlasivky. Řešení je totiž jednoduché. Škrábance a drobné oděrky snadno zamaskujete pomocí dužiny z ořechů. Báječné jsou například vlašské, pekanové nebo para ořechy, kterými stačí škrábance potřít. Oleje, které se v ořeších nachází jsou zdravé nejen pro naše tělo, zamiluje si ho i váš dřevěný nábytek.
Pokud jsou ale škrábance příliš hluboké, stáhněte raději rovnou po vosku, který je určený na opravu nábytku ze dřeva. Dá se sehnat v různých odstínech a barvách, nejčastěji v různých hobby marketech.

Jak pečujete o váš dřevěný nábytek vy? Napište mi do komentářů na Instagramu nebo Facebooku své tipy. Pokud potřebujete poradit s výběrem nebo byste měli rádi kus pořádného dřevěného nábytku u vás doma, ozvěte se mi do zpráv.